top of page
Szerző képeViola Szandra

FÉNYHOZÓ, VARÁZSLATTEVŐ SZIMBÓLUM

A SZENTJÁNOSBOGÁR-MOTÍVUM A KÖLTÉSZETBEN IS MEGJELENIK


Ilyenkor nyáron számtalan csoda megtörténhet, a hagyomány szerint akár még az is előfordulhat, hogy megnyílnak a világok közti kapuk és a tündérnép átjön földi világunkba. Ha esténként a sötét erdő táján sétálgatva imbolygó kis fénypontokat látunk, gondolhatunk erre is, azonban e figyelemre méltó természeti jelenség nem más, mint a szentjánosbogarak rajzása.


Ha este 9 és 10 között az erdő párásabb, mocsarasabb részeire sétálunk, megleshetjük a kis fényhozó rovarok nászát. A bogarak és bogarinák a zöldes fényű fényjelek segítségével igyekeznek megtalálni egymást. A hímek és nőstények nagyon különböznek egymástól: A hímek kisebbek és képesek a repülésre, a nőstények jóval nagyobbak és csökevényesek szárnyaik, ezért röpképtelenek, így a fű között, vagy a leveleken ülve, potrohukat villogtatva várják, hogy szentjánosbogárnék lehessenek.


A szentjánosbogár-motívum a magyar költészetben is megjelenik, általában fényhozó, varázslattevő szimbólumként. Sík Sándor a költői, prófétai szerep metaforájaként használja: „Az Isten küld, testvéreim tinéktek / hogy sugarai eleven tüzét / amik arcáról a szívembe égtek, / sugározzam csendesen szerteszét / a testvéreknek, kik az éjben járnak / az Isten küldött / szentjános bogárnak.” Ady Endre „ Az Élet él és élni akar” soráról elhíresült, kiváló költeményének, az Intés az őrzőkhöz című ars poeticájának látszólag jelentéktelen motívuma a szentjánosbogár: „Őrzők, vigyázzatok a strázsán/ csillagszórók az éjszakák/ Szent-János-bogarak a kertben/ Emlékek elmúlt nyarakon/ Flórenc nyarán…”


A vers alaposabb elemzése után azonban rájöhetünk, hogy Ady a jelenséghez kötődő szélesebb kulturális háttérrel is tisztában volt. Keresztelő Szent János ugyanis nemcsak a világító rovarok névadója, hanem Firenze védőszentje is, amely a versben „Flórenc” néven szerepel. Ellentétben Sík Sándor költeményével, itt nem történik meg az őrző, a szentjánosbogár és a költő egyértelmű azonosítása, az a fajta felelősség- és szerepvállalás, valamint a létre éberen tekintő szemlélő pozíció­ja azonban szintén érzékelhető a sorok mögött, amelyet Heidegger is Őrzőnek és olyan egy olyan állapotnak nevez, „amelyben a lét igazságának önelrejtése megvalósul”.




Ez a fajta szemlélet Franz Kafka művészi attitűdjében is fellelhető, az álmatlanul dolgozó író, mint az éjszaka is lobogva maradó szellemi erő van jelen A per szerzőjének képzeletében is. A szellemi egyensúly őrzésének témakörébe szorosan tartozik a Homérosz által orgionászoknak nevezett „templomot őrzők” serege is, akiket az ógörög kultúra Apollón szolgálóinak tekintett, s legfőbb feladatuk az volt, hogy az embereket a hübrisz bűnétől távol tartsák, valamint olyasmit ne cselekedjenek, ami az isteneket haragra gerjesztheti.

Különös pikantériája az élet szerveződésének, hogy a rovar fénykibocsátásához szükséges anyag a luciferin nevet kapta. A Lucifer elnevezés a „lux, lucis” (fény) és a fero (hozni) szavak összetételéből tevődik össze. A névadó, kitaszított főangyal azonban a kereszténység szerint épp azt a bűnt követte el, amelytől Apollón szolgáit is óva intették a görög bölcsek, az isteni hatalommal való visszaélést. Így azonban ez az apró rovar a kultúrában egyaránt lehet a bűn és a bűntől való tartózkodás szimbóluma, s ilyen értelemben a Sík Sándor-i költő is egyszerre lebeg ég és föld határán, s egyszerre marad ördögi és isteni princípium…


A sok, apró, csillogó, sötétben cikázó pontocska felébreszt valamit abból az ösztönös és gyermeki örömből, amelyet a fény látványa gerjeszt. Mintha a fák között lógó idegvégződések lennének, imbolygó örömingerek, vagy lidércfény, folyton készülőben lévő varázslat, a megvalósulás előtti utolsó pillanatok szétszóródásai. Igen is, lássuk meg e természeti jelenség mögött húzódó misztikumot, hiszen, ez az évente csupán két hétig tapasztalható élmény egyaránt lehet érdekes, akár csodaként, akár természettudományos ismeretként tekintünk rá.


35 megtekintés0 hozzászólás

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page